BACK
About Us

Frequently Asked Questions

Nasıl üye olabilirim?

Happy-Nes e üye olmak çok hızlı, çok kolay ve ücretsizdir. Kampanyalarımızdan haberdar olmak ve Happy-Nes in size özel hizmetlerinden yararlanabilmek için hemen üye olabilirsiniz. Üye olmak için üyelik formumuzdaki bilgilerinizi doldurmanız yeterlidir. Üye olmak için tıklayınız.

Üye olmadan alışverış yapabilir miyim?

Happy-Nes'e üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ancak Happy-Nes’ in üyelerine özel hizmetlerinden yararlanabilmek için üye olmanız gerekmektedir. Happy-Nes üyeliğinin size özel avantajlarından yararlanmak için tıklayınız

Happy-Nes’ ten alışveriş yapmak güvenli midir?

Happy-Nes müşterilerine hızlı, rahat ve güvenilir alışveriş imkanlari sunmak için yoğun şekilde çalişmaktadır. Bu amaçla SSL sertifikasına sahiptir. Bu sertifika sayesinde üçüncü şahıslar tarafindan bilgilerinizin görülmesi engellenmektedir. Üyelik bilgileriniz sadece Happy-nes çalışanları tarafindan, kredi kartı bilgileriniz ise sadece bankalarınız tarafindan kontrol edilmektedir. Kredi kartı bilgileriniz hiç bir şekilde Happy-Nes çalışanları tarafından görülmemektedir.

SSL nedir?

SSL GÜVENLİĞİ (Secure Socket Layer), SSL network üzerindeki bilgi transferi sırasinda güvenlik ve gizliliğin sağlanması amacıyla Netscape tarafından geliştirilmiş bir güvenlik protokolüdür. 1996 yılında 3.0 versiyonunun çıkarılmasıyla hemen bütün internet tarayıcılarının (Microsoft Explorer, Netscape Navigator vb) desteklediği bir standart haline gelerek geniş uygulama alanları bulmuştur. SSL gönderilen bilginin kesinlikle ve sadece doğru adreste deşifre edilebilmesini sağlar. Bilgi gönderilmeden önce otomatik olarak şifrelenir ve sadece doğru alıcı tarafından deşifre edilebilir. Her iki tarafta da doğrulama yapılarak işlemin ve bilginin gizliliği ve bütünlüğü korunur. İşlemler sürecinde, güvenli bir sitede olduğunuzu anlamak için iki şeye dikkat etmeniz gerekmektedir: Bunlardan biri, browserınızın altında bulunan bir anahtar ya da kilit simgesidir. Buna ek olarak içinde bulunduğunuz sayfanın adresinin başındaki http://, https:// olarak değişir. Bunlar, güvenli bir alanda olduğunuzun göstergesidir.

Happy-Nes’ ten yaptığınız alışverişlerde kişisel bilgileriniz, kredi kartı numaranız ve sizin için önemli ve gizli kalması gereken diğer bilgiler, tüm dünyada güvenle kullanılan 128 bit SSL (Secure Socket Layer) şifreleme teknolojisi ile korunmaktadir.

Ürünleriniz orijinalmidir?

Evet kullanmakta oldugumuz tüm elektronik ürünler orijinaldir

Ürünleriniz garantilimidir?

Markalı urunlerimiz ithalatci firma garantilidir, elektronik aksam garanti suresi 1 yıldır

Aldığım ürünün iplikleri açıldı ne yapmam gerekiyor?

Almış olduğunuz ürünün iplik tasarımları 3 ay garantilidir, bir sorun yaşamanız durumunda bize hello@happy-nes.com mail adresinden ulaşabilir ve tamir icin bize gönderebilirsiniz. Üretim kaynaklı sorunlarda tamir işlemi ücretsiz yapılmaktadır, kullanim hatasının belirlenmiş olduğu durumlarda ise tamir masrafı müşteriye yansıtılacaktır. Tamir işlemi için kargo ücreti müşteriye yansıtılmaktadır

Siparişimin teslim süresi ne kadardır?

Siparişinizin teslimat süresi, sipariş onayınızdan itibaren yurtiçi siparişler için 1 ila 3 iş günü, yurtdışı siparişler için ise 4 ila 7 iş günüdür.

Aldığım ürünü Cayma hakkından yararlanıp iade edebilirmiyim?

Satin aldığınız ürünleri orijinal ambalajında ve hasarsız olmak koşulu ile 14 gün içerisinde iade edebilirsiniz. Musteri talebi üzerine custom(kendi zevkinize göre) tasarlanmış ürünlerde iade kabulu olmamaktadır.

İade etmek istediğiniz ürünü; orijinal ambalajı bozulmamış, hasar görmemiş ve kullanılmamış olması koşuluyla eksiksiz olarak 14 gün içerisinde adresimize teslim etmeniz gerekmektedir. Bu gibi durumlarda ürün kargo ile gönderiliyorsa iade masrafı Happy-nes.com a ait olacaktır.

Orijinal kutusu ile ürünü , ürün faturasını ve iade sebebini içeren bir yazıyı HPN Tasarim Adnan saygun cd kibele sitesi 15F/4 Ulus/ İstanbul adresine göndermeniz gerekmektedir.

Gelen ürün öncelikle İade Bölümümüz tarafindan incelenir, gerekir ise ürünün yetkili teknik servisine yada tedarikçi firmalara test etmeleri için gönderilmektedir.

İade etmek üzere gönderdiğiniz ürünlerde tam olması gereken öğeleri aşağıda bulabilirsiniz. Bunlardan herhangi birinin eksik olmasi durumunda ürün iadesi kabul edilmemektedir.

Ürünün faturası,iade sebebini içeren yazı 14 günlük süre içerisinde iade edilecek ürünlerin kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ile birlikte eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilmemektedir.

Niteliği itibarıyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünler için cayma hakkı kullanılamaz. Kopyalanarak orjinalliğini kaybeden (CD, DVD, plak vs gibi) veya hijyenik faktörler nedeniyle risk taşıyan ürünlerin (kulaklık vs. gibi) iade ve değişimleri orijinal ambalajları açıldığı takdirde gerçekleştirilememektedir. Aşağıdaki ürünlerde cayma hakkının kullanılması, ürünün ambalajının açılmamış, bozulmamış ve ürünün kullanılmamış olması şartına bağlıdır.

- Taşınabilir Bilgisayar ve Masaüstü Bilgisayarlar (Orijinal işletim sistemi kurulduktan sonra yani bilgisayarın kurulumu yapıldıktan sonra iade alınmayacaktır.)

- Her türlü yazılım ve programlar

- DVD, VCD, CD ve kasetler

- Vücut ile temas etmesi sebebiyle hijyenik nedenlerden dolayı her türlü kulaklık ve kulaklık adaptörü

- Kitap,

- Niteliği itibariyla iade edilemeyecek ürünler, tek kullanımlık ürünler, kopyalanabilir yazılım ve programlar, hızlı bozulan veya son kullanım tarihi geçen ürünlerin iadesi mümkün değildir.

Kampanya kapsamında satılan ürünler hiçbir suretle iade alınmamaktadır.

Satın aldığım ürünün hasarlı çıkması durumunda ne yapmam gerekiyor?

Ambalajından arızalı çıkan yeni aldığınız ürünler 30 gün içerisinde bildirilmesi dahilinde “arızali yeni ürünler” sınıfına girer.

Arızalı ürünüzü; orijinal ambalajı bozulmamış olmasi, Üründe çizik, hasar vs. olmaması ve ürünün bütün standart aksesuarları hasarsız ve tam olarak orijinal paketleri ile birlikte gönderilmesi koşuluyla adresimize göndermeniz gerekmektedir.

Bu ürünler için 3 alternatif söz konusudur; ücretsiz onarım, değişim veya iade. Dolayisi ile mutlaka isteğinizi ifade eden bir not ile birlikte ürünü göndermeniz gerekmektedir.

Bu gibi durumlarda ürün kargo ile gönderiliyorsa iade masrafi HPN Tasarima'a ait olacaktir.

Orijinal kutusu ile ürünü, ürün faturasını ve arıza bilgisini içeren bir yazıyı HPN Tasarım Adnan saygun cd kibele sitesi 15F/4 Ulus/ İstanbul adresine göndermeniz gerekmektedir.

Tarafımıza ulaşan ürünler işlemin süresi, değişim ise firmanın stoklarına bağlı olarak, iade ise yetkili servislerin vereceği rapora bağlı olarak, onarım ise yine yetkili servislerin onarım süresine bağli olarak değişmektedir.

Lojistik firmamizin teslimatı sırasında ürününüzü teslim alırken paketin hasarlı olup olmadığına dikkat etmeniz ve eğer hasarlı ise teslim almamanız gerekmektedir. Tüm teslimat ve yenileme işlemleri, nüfus cüzdanı ve kredi karti kontrolü sonrasında, imza karşiliği gerçekleştirilmektedir

Track Shipping